Ako a kde sa dá pozorovať kométa Lovejoy? (aktualizované)

, Autor:
Už dlho sa laickí, ale aj profesionálni, astronómovia tešili na „príchod“ kométy Lovejoy (celým menom C/2014 Q2). Vieme o nej od augusta 2014, kedy ju objavil amatérsky astronóm Terry Lovejoy, ktorá bola jeho piatou objavenou kométou v poradí a od začiatku nám sľubovala veľké vesmírne divadlo.

Kométa Lovejoy v blízkosti otvorenej hviezdokopy Plejády (autor: Alan Dyer)

Prognózy na pozorovanie boli už od začiatku veľmi priaznivé a kométa nesklamala. Od decembra 2014 je vďaka magnitúde 7,4 viditeľná v binokulároch, dokonca aj voľným okom. Samozrejme, to len v prípade vhodnej fázy Mesiaca a dobrého seeingu (pozn. pozorovacích atmosférických podmienok). V súčasnosti je kométa ešte jasnejšia, má približne 4,4 magnitúdy. Za zhoršenie podmienok pozorovania však môže Mesiac, ktorý najbližší približne týždeň bude osvetľovať nočnú oblohu. Veľmi fotogenickou udalosťou bol najtesnejší prelet kométy okolo Zeme 7. 1. 2015 (preletela vo vzdialenosti 0,4 AU), pretože sa zároveň nachádzala blízko otvorenej hviezdokopy Plejády. K perihéliu by sa kométa mala priblížiť dňa 30. 1. 2015, kedy bude vzdialená od Slnka asi 193 miliónov kilometrov.

Ak ale čakáte klasickú kométu s dominantným chvostom, môžete byť sklamaní. Kométa sa samozrejme môže pýšiť chvostom, avšak najviac zaujme pri tejto kométe pomerne jasné jadro. To je práve tá časť tej kométy, ktorú pri súčasných podmienkach seeingu môžete vidieť najlepšie. Pri astrofotografii s dlhou expozíciou môžete zaznamenať aj farbu žiariaceho jadra, ktorá je pri tejto kométe zelená (Obr. 1). Je to spôsobené prítomnosťou molekúl uhlíka C2, ktoré fluorescentujú v ultrafialovom žiarení pochádzajúcom zo Slnka. Naopak, slabší chvost kométy je sfarbený domodra, čo je spôsobené fluorescenciou katiónov oxidu uhoľnatého (CO2+).

V súčasnosti sa kométa nachádza v súhvezdí Trojuholníka a bude pokračovať stále severnejšie, do súhvezdia Andromédy. Detaily môžete vidieť na priloženom obrázku. Podľa odhadov by od začiatku februára mala jej jasnosť klesať na približne 5 magnitúdu a menej a to v súvislosti s tým, že sa bude pohybovať stále ďalej od Slnka. Postupne bude jej jasnosť slabnúť a nachádzať sa bude medzi súhvezdiami Androméda a Perzeus.

Poloha kométy Lovejoy v januári 2015 (Zdroj: http://www.skyandtelescope.com/wp-content/uploads/Lovejoy2_BW.pdf)

AKTUALIZÁCIA: Na mapke nižšie nájdete polohu kométy v mesiacoch február a marec:

Zdroj: http://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/observing-news/spot-comet-lovejoy-tonight-122920141/

 

Ďalšie užitočné informácie o pozorovaní kométy Lovejoy nájdete na stránke: http://aerith.net/comet/catalog/2014Q2/2014Q2.html alebo http://www.cobs.si/ .