Kométa Catalina: tento víkend najbližšie k Zemi

, Autor:
Kométa C/2013 US10 (Catalina) tento víkend, 17.januára, preletí najbližšie k Zemi v bezpečnej vzdialenosti. Počas najväčšieho priblíženia bude kométa od Zeme vzdialená 110 miliónov kilometrov.

Pohľad na severovýchod so začiatkom okolo 01:00 lokálneho času – času na vašich hodinkách na väčšine zemegule – až do východu Slnka od 15.-21.januára 2016. Kométa Catalina prechádza veľmi blízko hviezd Veľkého voza počas svojho najväčšieho priblíženia k Zemi.

Pohľad na východ od približne 4:30 lokálneho času do východu Slnka začiatkom januára. Všimnite si, že hviezdy oja Veľkého voza v predĺžení ukazujú na jasnú oranžovú až červenkastú hviezdu Arktúr. Pred východom Slnka 9.januára bude kométa Catalina na špičke zobrazenej šípky. Eddie Irizarry s použitím Stellaria.

Kométa Catalina 7.decembra 2015. Geraint Smith, Nové Mexiko.

Obrázky kométy Catalina zo 4.decembra 2015 (Doug Durig). Tu môžete vidieť detail chvosta kométy.

Greg Hogan v Kathleen (Georgia) zachytil tento snímok 7.decembra 2015. Napísal: „Tak aké sú vyhliadky? Prechádzal som si obrázky zo 7.decembra a všimol som si, že na jednom z nich sú dva meteory! Jeden z nich bol koniec chvosta toho jasnejšieho, ten druhý je veľmi slabý. V to ráno som videl niekoľko jasných, ale nebol som si istý, či budú na snímkach. Zdá sa, že časť jedného bola.“

1.januára 2016 od 02:00 lokálneho času do východu Slnka. Kométa bude veľmi blízko hviezdy Arktúr v súhvezdí Pastiera.

Voľným okom viditeľná nie je, ale už binokulár by ju mal odhaliť v podobe malého hmlistého obláčika od polnoci do brieždenia. Ak máte malý teleskop, bude táto kométa fantastickým objektom. Hoci pohyb kométy je kvôli jej vzdialenosti ťažké vnímať v reálnom čase, mali by ste byť schopní teleskopom zaznamenať, že kométa zmenila svoju polohu po približne 15-tich minútach. Dobre sa v teleskope pozrite na kométu, ale aj na hviezdy v blízkosti tohto nebeského návštevníka. Potom sa cez okulár pozrite znova po 15-20 minútach a zistíte, že kométa Catalina svoju polohu skutočne zmenila!

Kvôli svojej vzdialenosti sa kométa zdanlivo pohybuje po oblohe veľmi pomaly, aj keď vesmírom cestuje ohromnou rýchlosťou 212 433 km/h.

V nastávajúcich dňoch kométa prechádza nebeskou klenbou v blízkosti hviezd Veľkého voza. Aktuálne odhady jasnosti kométy Catalina ju zaraďujú do magnitúd 6,2 - 6,4, teda tesne za hranicu pozorovania voľným okom, ale viditeľnú binokulármi a v teleskopoch dokonca ako celkom pekný objekt. Skúste ju na oblohe hľadať skoro po polnoci alebo pred východom Slnka.

Kedy a kam sa mám pozerať?

Kométa je primárne stále na našej rannej oblohe. Okolo 01:00 je nad severovýchodným horizontom.

Jej jasnosť bola veľmi stabilná a podľa všetkého nikdy neprekročila šiestu magnitúdu, teda limit pozorovateľnosti voľným okom, balansuje však tesne pod touto hodnotou.

Mesiac je teraz na večernej oblohe a rannú oblohu zanecháva tmavú. To je dobre! Ak sa vyberiete na miesta ďaleko od mestských svetiel, mali by ste byť schopní kométu Catalina nájsť binokulárom.

Kométa sa k Slnku najviac priblížila 15.novembra 2015, takže teraz sa pohybuje smerom od neho. 17.januára 2016 bude Catalina najbližšie k Zemi, a to vo vzdialenosti približne 110 miliónov kilometrov. To je v kontraste so vzdialenosťou Mesiaca, približne 25 miliónov kilometrov ... tak vidíte, že kométa sa k nám nijak nebezpečne nepriblíži.

Zapamätajte si - pretože je relatívne blízko k nám narozdiel od hviezdneho pozadia, kométa sa pomaly pohybuje našou nebeskou klenbou. Keď je kométa najbližšie, mali by ste byť schopní tento pohyb zaznamenať v okulári vášho teleskopu po približne 15 - 20 minútach.

Prajete si detailnejšiu tabuľku? Pozrite si túto zo skyandtelescope.com

Ako bude kométa Catalina vyzerať?

Chvost kométy meria približne 800 000 kilometrov! Niektoré fotografie zachytili viac detailov a ukázalo sa tak, že chvost je dvojitý. S binokulárom však túto kométu zachytíte iba ako malý, okrúhly hmlistý obláčik. Je pravdepodobné, že neuvidíte žiadne farby, nanajvýš môžete vidieť jej krátky chvost.

Teleskopy poskytnú lepší pohľad. Aj keď budete pozorovať teleskopom, neuvidíte zelenú farbu kométy, ako ukazujú niektoré snímky nielen kométy Catalina, ale aj iných. Kamery sú citlivejšie ako ľudské oko a po expozíciách v rádoch sekúnd až minút zachytia farbu komét veľmi dobre.

Pozorovateľom používajúcim teleskopy sa v decembri 2015 mihol náznak zelenej kómy alebo kometárnej atmosféry Cataliny.
A mimochodom, zelená farba, ktorú v kométach vidíme, pochádza z plynov, ako je napríklad dvojmocný uhlík.

Tu sú niektoré dôležité dátumy

 

  • 31.október 2013: Catalina Sky Survey v Arizone objavila kométu, neskoršie nazvanú C/2013 US10 (Catalina). Najskôr si astronómovia mysleli, že ide o skalnatý alebo železitý asteroid, ale ďalšie pozorovania ju potvrdili ako ľadovú kométu.
  • 15.november 2015: Kométa Catalina je v perihéliu, teda najbližšie k Slnku, nedostala sa však k nemu tak blízko, ako niektoré iné kométy. V najväčšom priblížení k našej hviezde sa kométa pohybovala medzi orbitami Zeme a Venuše. Jej perihéliová vzdialenosť bola 0,82 AU od Slnka (1 AU = 1 vzdialenosť Zem-Slnko) a rýchlosť v perihéliu bola 166 000 km/h voči Slnku.
  • 23. - 30.november 2015: Kométa Catalina sa stala viditeľnou pre pozorovateľov na severnej pologuli.
  • 7.december 2015: Nebeské predstavenie! Kométa Catalina bola viditeľná v blízkosti Venuše a ubúdajúceho Mesiaca.
  • 31.december 2015: Kométa sa bude približovať k zdanlivej pozícii hviezdy Arktúr na našej nebeskej klenbe. Ďalšia možnosť na dobrú fotografiu.
  • 1.január 2016: Kométa Catalina prechádzala veľmi blízko Arktúra. Vynikajúci záchytný bod pre hľadanie kométy na oblohe!
  • 17.január 2016: Kométa Catalina preletí okolo Zeme vo vzdialenosti približne 110 miliónov kilometrov. To je veľmi, veľmi ďaleko od Zeme - stokrát ďalej ako Mesiac, takže riziko zrážky so Zemou nehrozí. S touto vedomosťou si už môžeme teraz povedať aj niečo o veľkosti jadra kométy. Niektoré odhady naznačujú, že priemer jadra kométy Catalina sa pohybuje v rozmedzí 4 až 20 kilometrov.

 

Kedy najbližšie bude nejaká kométa viditeľná voľným okom?

Ďalšia predpovedaná kométa, ktorá môže dosiahnuť viditeľnosť voľným okom - a bude naozaj ľahké ju nájsť - je kométa 46P/Wirtanen. Na oblohe sa objaví ako nebeský darček k Vianociam v roku 2018.

Hoci kométa 46P môže dosiahnuť magnitúdu 3 až 4, vždy je tu možnosť, že novoobjavená kométa poskytne dovtedy peknú nebeskú show.

Tabuľka zo skyandtelescope.com znázorňujúca kométu v rôznych dátumoch.


Zdroj: http://earthsky.org/space/comet-catalina-c2013-us10-november-december-january-2015-2016

Preložila: Júlia Horilová