Pozorujte meteorický roj: Perzeidy

, Autor:
Najlepšie podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeíd budú v noci zo štvrtka 11. augusta na piatok 12. augusta a z piatka na sobotu 13. augusta. Dôvodom bude maximum jeho aktivity, ktorú dosiahne v piatok v popoludňajších hodinách.

(SITA) -  Astronomický úkaz, ktorému sa hovorí aj slzy svätého Vavrinca, možno pozorovať od polovice júla a skončí sa približne 24. augusta, pričom počas jeho maxima možno zaznamenať 60 až 80 meteorov za hodinu.

 

Najlepšie podmienky na pozorovanie budú v miestach s minimálnym svetelným znečistením a horizontom bez väčších prírodných prekážok ako sú stromy či kopce. Vhodný čas na sledovanie nastane po 23:00, keďže radiant roja, a teda miesto na oblohe, odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú, sa nachádza v severozápadnej časti súhvezdia Perzeus. Pozorovacie podmienky budú priaznivé najmä v druhej polovici noci po západe Mesiaca.

 

Tohtoročné maximum však bude mať zrejme vyššiu hodinovú frekvenciu. Podľa výpočtov odborníkov Michaila Maslovova a Esko Lyytinena došlo vplyvom gravitačného pôsobenia Jupitera k posunutiu časti prúdu meteoroidov bližšie k Zemi, čo spôsobilo, že hodinová frekvencia pre radiant roja v zenite môže dosiahnuť hodnoty zhruba 150. Krátkodobý nárast aktivity a pravdepodobne aj zvýšený podiel jasnejších meteorov spôsobia v piatok tiež vlákna, ktoré zanechala materská kométa roja 109P/Swift-Tuttle v blízkosti zemskej dráhy pri predchádzajúcich návratoch. V piatok o 23:34 to budú čiastočky uvoľnené vesmírnym telesom v roku 1862, o 49 minút neskôr zase fragmenty z roku 1479.

 

Koncom týždňa bude okrem Perzeíd po západe Slnka nad obzorom viditeľný Jupiter a neskôr aj Mars a Saturn. Nad nimi sa bude nachádzať Mesiac a nižšie zase hviezda Antares zo súhvezdia Škorpión.

 

Informácie agentúre SITA poskytol Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.