Pozorujte meteorický roj: Perzeidy

, Autor:
Najlepšie podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeíd budú v noci zo soboty 12. augusta na nedeľu 13. augusta, kedy má nastať maximum roja. Pozorovanie bude rušené Mesiacom, no očakáva sa početnosť až 120 meteorov za hodinu.

Augustové Perzeidy sú samé osebe najznámejším a najobľúbenejším meteorickým rojom. Obľúbený je najmä tým, že je aktívny v lete a vďaka príjemným letným teplotám ho možno ľahko sledovať niekoľko nocí. Je snáď jediný, ktorý nesie aj poetické meno slzičky svätého Vavrinca.

Aktivita roja začína v polovici júla a končí v druhej polovici augusta. V tomto roku sa maximum predpokladá medzi 12. a 13. augustom. Početnosť sa odhaduje až nad 120 meteorov za hodinu.

Materským telesom je kométa 109P/Swift-Tuttle objavená v roku 1862. Meno roja pochádza od súhvezdia Perzeus, v ktorom sa nachádza radiant, teda miesto na oblohe, z ktorého zdanlivo vylietavajú meteory. Súhvezdie Perzeus je v tomto období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore, s postupom noci vychádzajúcom stále vyššie a vyššie nad východný obzor. Nie je nutné pozerať sa priamo do súhvezdia Perzeus, meteory uvidíme prelietavajú po celej oblohe, ale vždy v smere od radiantu. Rýchlosť Perzeíd je pred vstupom do atmosféry Zeme až 59 kilometrov za sekundu, vďaka čomu sú meteory jasné a často za sebou zanechávajú výraznejšiu žiariacu stopu. Okrem Perzeíd na oblohe môžeme zazrieť aj meteory z rojov Kappa Cygnidy, Severné a Južné Delta Akvaridy.

Mesiac bude vo fáze medzi splnom a poslednou štvrťou a už pred polnocou bude rušiť svojim svitom až do rána.

Zdroj: správa Astronomického ústavu SAV