Obloha plná padajúcich hviezd

, Autor:
Trblietavá obloha je po tieto dni plná padajúcich hviezd. Mesiac je v období novu a zachádza za obzor spolu so Slnkom. „Jeho svit nebude preto prekážať, a my si tak budeme môcť vychutnať objekty na oblohe, ktoré pri jeho jase nie sú ľahko viditeľné,“ prezradil Marek Husárik z Astronomického ústavu SAV.

Pomocou menšieho ďalekohľadu možno zbadať aj Urán. Vychádza už počas večera, ale o 21. hodine je dostatočne vysoko v spodnej ľavej časti súhvezdia Ryby. Jasnosť Uránu dosahuje práve maximum, pretože je v tzv. opozícii, teda laicky povedané, na opačnej strane oblohy ako je Slnko a odráža slnečné svetlo najväčšou mierou. Keď sa nad oblohu dostane Slnko, Urán zapadne.

Víkendová obloha ale ponúka každoročný úkaz, ktorý v týchto dňoch dosahuje maximum. Ide o meteorický roj Orioníd. Ich aktivita začala už 2. októbra. Potrvá asi do 7. novembra. Pôvodcom meteorov alebo prachových čiastočiek je veľmi známa kométa 1P/Halley, ktorá je materským telesom tiež známych májových eta Akvaríd. Meteory Orioníd sú pomerne rýchle, dosahujú rýchlosť až 66 kilometrov za sekundu, čiže budú aj pomerne jasné. „No ich početnosť nedosahuje vysokých hodnôt ako voľakedy. Priemerne sa v týchto rokoch hovorí asi 20 meteorov za hodinu,“ doplnil odborník. Radiant roja sa nachádza v blízkosti súhvezdia Orión, ktoré vychádza na oblohu v druhej polovici októbra už pred polnocou. No okrem Orioníd je možné zaznamenať meteory z Južných a Severných Tauríd alebo epsilon Geminíd.