Meteorické roje počas decembra a januára

Geminidy patria medzi najkrajšie meteorické roje so stredne rýchlymi, často jasnými a farebnými meteormi. Aktívne sú medzi 4. a 17. decembrom.

Geminidy patria medzi najkrajšie meteorické roje so stredne rýchlymi, často jasnými a farebnými meteormi. Aktívne sú medzi 4. a 17. decembrom. Široké maximum s frekvenciou až 120 meteorov za hodinu nastane 14. decembra o 7:30. Vysoká frekvencia meteorov však pretrváva takmer počas celého dňa, takže možnosť zazrieť nejakú peknú geminidu bude mať väčšina ľudí na planéte. Stretávacia rýchlosť meteoroidálneho prúdu so Zemou je 35 km/s. Radiant vychádza nad obzor pri západe Slnka. Tohtoročné maximum len nepatrne naruší kosáčik ubúdajúceho Mesiaca. Materským telesom roja je asteroid Phaeton.

Ursidy sú aktívne od 16. do 26. decembra s maximom 22. decembra o 16. hodine. Maximálna frekvencia meteorov sa bude pohybovať okolo 10 za hodinu, k ránu postupne klesne na 5. Radiant je u nás cirkumpolárny, pribúdajúci Mesiac sa z večernej oblohy rýchlo vytratí, takže pozorovacie podmienky budú dobré. Roj sa stretáva so Zemou rýchlosťou 33 km/s. Materské teleso Ursíd je kométa 8P/Tuttle.

Hneď od 1. januára budeme môcť pozorovať Kvadrantidy, ktorých hodinová frekvencia bude spočiatku okolo 25 meteorov za hodinu. V čase maxima v noci z 3. na 4. januára medzi 20. a 2. hodinou narastie až na 120 meteorov za hodinu. Pozorovanie však bude výrazne rušené Mesiacom len deň po splne. Roj prestáva byť aktívny 10. januára. Stretávacia rýchlosť so Zemou je 42,2 km/s. Materské teleso je asteroid 2003 EH.

Zdroj: Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom