Pozorujte Slnko, Mesiac a planéty

Táto stránka je pripravená pre všetkých záujemcov o pozorovanie nočnej oblohy. Pripravujeme ju v spolupráci so slovenskými hvezdárňami tak, aby sme vám priniesli vždy čerstvé a aktuálne informácie o tom, čo sa v tomto čase oplatí pozorovať. Pri obzvlášť zaujímavých úkazoch tu nájdete linky na samostatné články na našom serveri, ktoré sa budú venovať konkrétnym úkazom.

 

Údaje na tejto stránke sú prevzaté a aktualizované zo stránky Hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

Časové údaje sú udávané v SEČ, v čase letného času v LSEČ a počítané pre polohu Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom t.j. 48°35´12˝S 18°51´11˝V 288 n.m., ale vzhľadom na povahu predpovedaných úkazov, pokiaľ nie je uvedené inak, platia so zanedbateľnou odchýlkou na celom území Slovenska. Predpoveď zahŕňa iba úkazy pozorovateľné voľným okom, prípadne triédrom. Podrobnejšie predpovede nájdete napr. v časopise KOZMOS, alebo v elektronickej verzii na stránkach Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

 

Na stránke sú v súčasnosti uvedené informácie na pozorovania v období: október - november 2018

 

Obloha práve teraz (pohľad pre Bratislavu)

 

 

Planéty viditeľné voľným okom:

Merkúr

sa nachádza na večernej oblohe, ale pozorovateľný bude len niekoľko dní okolo 6. novembra. Vtedy bude v maximálnej uhlovej vzdialenosti od Slnka (-0,2 mag). V konjunkcii so Slnkom bude 27. novembra.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Venuša

(-4,5 až -4,7 mag) je začiatkom októbra vzdialená od Slnka 33°, no zapadá len krátko po ňom, takže je nepozorovateľná. 27. októbra je v konjunkcii so Slnkom. Po nej sa presunie na rannú oblohu, kde ju nájdeme už počas prvých novembrových dní. Od Slnka sa bude rýchlo vzďaľovať, koncom novembra táto vzdialenosť narastie na 39°.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Mars

(-1,3 až 0 mag) nájdeme na večernej oblohe ako jasný červenkastý objekt v súhvezdí Kozorožec, od 11. novembra v súhvezdí Vodnár.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Jupiter

(-1,8 až -1,7 mag) je výrazným objektom večernej oblohy, no koncom októbra sa z nej začne strácať. V konjunkcii so Slnkom bude 26. novembra. Nájdeme ho v súhvezdí Váhy.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Saturn

(0,5 až 0,6 mag) sa zdržuje na večernej oblohe v súhvezdí Strelec. Začiatkom októbra zapadá o 21:26, koncom novembra už o 17:50.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Urán

(5,7 mag) nájdeme v južnej časti súhvezdia Baran. Nastáva obdobie jeho najlepšej viditeľnosti, lebo 23. októbra bude v opozícii so Slnkom. Koncom novembra zapadá o 03:50.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Neptún

v tomto období nebude pozorovateľný.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Všetky pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalku)

Dáta sú získavané zo stránky www.heavens-above.com s nastaveniami pre Bratislavu. V prípade, že meníte miesto pozorovania, je potrebné si na stránke www.heavens-above.com nastaviť miesto pozorovania v hornej časti stránky.

Podrobnejšie informácie o pozorovaniach jednotlivých planét nájdete na výborne spracovanej stránke hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Slnko

sa bude začiatkom októbra nachádzať v súhvezdí Panna, 31. októbra sa presunie do Váh a 23. novembra do Škorpióna a 30. novembra vstúpi do súhvezdia Hadonos.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

 

Mesiac

dátum a čas
posledná štvrť 02.10. o 11:45 h
nov 09.10. o 05:47 h
prvá štvrť 16.10. o 20:02 h
spln 24.10. o 18:45 h
posledná štvrť 31.10. o 17:40
nov 07.11. o 17:02 h
prvá štvrť 15.11. o 15:54 h
spln 23.11. o 06:39 h
posledná štvrť 30.11. o 01:19 hZatmenia Slnka a Mesiaca

V tomto období sa neočakávajú žiadne zatmenia pozorovateľné zo Slovenska.