Pozorujte Slnko, Mesiac a planéty

Táto stránka je pripravená pre všetkých záujemcov o pozorovanie nočnej oblohy. Pripravujeme ju v spolupráci so slovenskými hvezdárňami tak, aby sme vám priniesli vždy čerstvé a aktuálne informácie o tom, čo sa v tomto čase oplatí pozorovať. Pri obzvlášť zaujímavých úkazoch tu nájdete linky na samostatné články na našom serveri, ktoré sa budú venovať konkrétnym úkazom.

 

Údaje na tejto stránke sú prevzaté a aktualizované zo stránky Hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

Časové údaje sú udávané v SEČ, v čase letného času v LSEČ a počítané pre polohu Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom t.j. 48°35´12˝S 18°51´11˝V 288 n.m., ale vzhľadom na povahu predpovedaných úkazov, pokiaľ nie je uvedené inak, platia so zanedbateľnou odchýlkou na celom území Slovenska. Predpoveď zahŕňa iba úkazy pozorovateľné voľným okom, prípadne triédrom. Podrobnejšie predpovede nájdete napr. v časopise KOZMOS, alebo v elektronickej verzii na stránkach Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

 

Na stránke sú v súčasnosti uvedené informácie na pozorovania v období: október - november 2021

 

Obloha práve teraz (pohľad pre Bratislavu)

 

 

Planéty viditeľné voľným okom:

Merkúr

je začiatkom októbra nepozorovateľný. Smeruje do konjunkcie so Slnkom, ktorá nastane 9. októbra. Približne od 18. októbra (0,8 mag) začne byť viditeľný ráno v čase začiatku občianskeho súmraku nízko nad východným obzorom. Jeho jasnosť a uhlová vzdialenosť od Slnka rýchlo narastá. V maximálnej vzdialenosti (18,4°; -0,5 mag) bude 25. októbra. Po nej sa začne k Slnku opäť približovať a po 15. novembri (-0,9 mag) sa už bude strácať na presvetlenej rannej oblohe. V ďalšej konjunkcii so Slnkom sa ocitne 28. novembra.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Venuša

(-4,2 až -4,7 mag) svieti ako Večernica po západe Slnka nad juhozápadným obzorom. V tomto období sa pohybuje najďalej od Slnka, v rozmedzí 42° až 47°, s maximom 29. októbra. Začiatkom októbra ju vidíme nižšie nad obzorom a zapadá skôr po Slnku, ako tomu bude ku koncu novembra.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Mars

(1,7 až 1,6 mag) je 8. októbra v konjunkcii so Slnkom, po ktorej sa presunie na rannú oblohu. Od Slnka sa vzďaľuje veľmi pomaly, ku koncu novembra to nebude ani 18°. Preto, ale aj pre jeho nízku jasnosť, ho uvidíme len pomocou ďalekohľadu. Pri hľadaní Marsu na oblohe nám pomôže konjunkcia s jasnejším Merkúrom 10. novembra.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Jupiter

(-2,7 až -2,3 mag) sa po augustovej opozícii opäť približuje k Slnku a naďalej zostáva výrazným objektom večernej oblohy. Zdržuje sa v súhvezdí Kozorožec.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Saturn

(0,5 až 0,7 mag) spolu s Jupiterom skrášľujú večernú oblohu. Pohybuje sa v rovnakom súhvezdí, je však bližšie pri Slnku, a preto aj skôr zapadá.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Urán

(5,7 mag) prichádza do obdobia najlepšej viditeľnosti, lebo 5. novembra (5,6 mag) bude v opozícii so Slnkom. Počas noci vystupuje vysoko nad obzor a za priaznivých podmienok a s mapkou ho môžeme skúsiť nájsť aj voľným okom. Zdržuje sa v súhvezdí Baran.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Neptún

v tomto období nebude pozorovateľný.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Všetky pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalku)

Dáta sú získavané zo stránky www.heavens-above.com s nastaveniami pre Bratislavu. V prípade, že meníte miesto pozorovania, je potrebné si na stránke www.heavens-above.com nastaviť miesto pozorovania v hornej časti stránky.

Podrobnejšie informácie o pozorovaniach jednotlivých planét nájdete na výborne spracovanej stránke hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Slnko

sa bude začiatkom októbra nachádzať v súhvezdí Panna, 31. októbra sa presunie do súhvezdia Váhy, 23. novembra vstúpi do súhvezdia Škorpión a 29. novembra do súhvezdia Hadonos.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

 

Mesiac

dátum a čas
nov 06.10. o 13:05 h
prvá štvrť 13.10. o 05:25 h
spln 20.10. o 16:56 h
posledná štvrť 28.10. o 22:05 h
nov 04.11. o 22:14 h
prvá štvrť 11.11. o 13:46 h
spln 19.11. o 09:57 h
posledná štvrť 27.11. o 13:27 hZatmenia Slnka a Mesiaca

V tomto období nebudú žiadne zatmenia viditeľné z nášho územia.