Pozorujte Slnko, Mesiac a planéty

Táto stránka je pripravená pre všetkých záujemcov o pozorovanie nočnej oblohy. Pripravujeme ju v spolupráci so slovenskými hvezdárňami tak, aby sme vám priniesli vždy čerstvé a aktuálne informácie o tom, čo sa v tomto čase oplatí pozorovať. Pri obzvlášť zaujímavých úkazoch tu nájdete linky na samostatné články na našom serveri, ktoré sa budú venovať konkrétnym úkazom.

 

Údaje na tejto stránke sú prevzaté a aktualizované zo stránky Hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

Časové údaje sú udávané v SEČ, v čase letného času v LSEČ a počítané pre polohu Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom t.j. 48°35´12˝S 18°51´11˝V 288 n.m., ale vzhľadom na povahu predpovedaných úkazov, pokiaľ nie je uvedené inak, platia so zanedbateľnou odchýlkou na celom území Slovenska. Predpoveď zahŕňa iba úkazy pozorovateľné voľným okom, prípadne triédrom. Podrobnejšie predpovede nájdete napr. v časopise KOZMOS, alebo v elektronickej verzii na stránkach Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

 

Na stránke sú v súčasnosti uvedené informácie na pozorovania v období: jún - júl 2018

 

Obloha práve teraz (pohľad pre Bratislavu)

 

 

Planéty viditeľné voľným okom:

Merkúr

bude 6. júna v konjunkcii so Slnkom, po ktorej sa presunie na večernú oblohu. Pri dobrom obzore bude viditeľný približne od 20. júna (-0,7 mag). Do maximálnej uhlovej vzdialenosti od Slnka (26,4°; 0,5 mag) sa dostane 12. júla. Jeho jasnosť a výška nad obzorom sa však bude stále znižovať, preto už pár dní nato prestane byť viditeľný.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Venuša

(-4,0 až -4,2 mag) dominuje večernej oblohe ako Večernica. Jej vzdialenosť od Slnka narastie z 34,5° na 45°.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Mars

(-1,2 až -2,8 mag) sa pomaly dostáva do obdobia najlepšej viditeľnosti v rámci tohto roka. Začiatkom júla ešte vychádza 25 min. po polnoci, no koncom júla ho budeme môcť pozorovať celú noc, lebo 27. júla bude v opozícii so Slnkom. Nájdeme ho v súhvezdí Kozorožec.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Jupiter

(-2,5 až -2,1 mag) je výrazným objektom v súhvezdí Váhy. Začiatkom júna zapadá krátko pred 4. hod. Po opozícii so Slnkom sa pomaly presúva na večernú oblohu. Koncom júla zapadá o 23:47.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Saturn

(0,2  až 0 mag) bude v tomto období viditeľný takmer počas celej noci, lebo 27. júna bude v opozícii so Slnkom. Začiatkom júna vychádza o 22:23 a koncom júla zapadá o 02:37. Zdržuje sa v súhvezdí Strelec.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Urán

(5,9 až 5,8 mag) je začiatkom júna na rannej oblohe viditeľný len krátko pred východom Slnka, keď vychádza po 3. hodine. Od Slnka sa však rýchlo vzďaľuje, koncom júla táto vzdialenosť dosiahne 95°, kedy vychádza už o 23:10. Nájdeme ho v súhvezdí Baran.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Neptún

v tomto období nebude pozorovateľný.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Všetky pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalku)

Dáta sú získavané zo stránky www.heavens-above.com s nastaveniami pre Bratislavu. V prípade, že meníte miesto pozorovania, je potrebné si na stránke www.heavens-above.com nastaviť miesto pozorovania v hornej časti stránky.

Podrobnejšie informácie o pozorovaniach jednotlivých planét nájdete na výborne spracovanej stránke hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Slnko

sa bude začiatkom júna nachádzať v súhvezdí Býk, 21. júna sa presunie do Blížencov a 21. júla vstúpi do súhvezdia Rak. Letný slnovrat nastane 21. júna o 12:07, čím sa súčasne začne astronomické leto.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

 

Mesiac

dátum a čas
posledná štvrť 06.06. o 20:31 h
nov 13.06. o 21:43 h
prvá štvrť 20.06. o 12:51 h
spln 28.06. o 06:53 h
posledná štvrť 06.07. o 09:50 h
nov 13.07. o 04:48 h
prvá štvrť 19.07. o 21:52 h
spln 27.07. o 22:20 hZatmenia Slnka a Mesiaca

Po trojročnej prestávke budeme mať možnosť opäť uvidieť úplné zatmenie Mesiaca, a to v piatok večer 27. júla. A nebude to hocijaké zatmenie, ale najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí, pretože fáza úplného zatmenia potrvá takmer 104 minút. Len pre porovnanie, to pred tromi rokmi trvalo iba 73 minút. Mimoriadna dĺžka zatmenia je daná tým, že Mesiac bude prechádzať veľmi blízko stredu tieňa (tzv. umbry) Zeme. V prípade priaznivého počasia bude možné jeho celý priebeh pozorovať aj na Slovensku. Mesiac sa objaví nad horizontom o 20:24 práve v čase začiatku čiastočného zatmenia. Celé zatmenie sa bude odohrávať pomerne blízko horizontu. To je dobrá príležitosť pre fotografov a lovcov zaujímavých snímok získať nočnú kompozíciu Mesiaca v zatmení spolu so scenériou okolitej krajiny alebo budov. Zatmenie skončí v sobotu 28. júla približne 20 minút po polnoci.

Viac informácií prinesieme v samostatnom článku približne dva týždne pred samotným úkazom.