Pozorujte Slnko, Mesiac a planéty

Táto stránka je pripravená pre všetkých záujemcov o pozorovanie nočnej oblohy. Pripravujeme ju v spolupráci so slovenskými hvezdárňami tak, aby sme vám priniesli vždy čerstvé a aktuálne informácie o tom, čo sa v tomto čase oplatí pozorovať. Pri obzvlášť zaujímavých úkazoch tu nájdete linky na samostatné články na našom serveri, ktoré sa budú venovať konkrétnym úkazom.

 

Údaje na tejto stránke sú prevzaté a aktualizované zo stránky Hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

Časové údaje sú udávané v SEČ, v čase letného času v LSEČ a počítané pre polohu Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom t.j. 48°35´12˝S 18°51´11˝V 288 n.m., ale vzhľadom na povahu predpovedaných úkazov, pokiaľ nie je uvedené inak, platia so zanedbateľnou odchýlkou na celom území Slovenska. Predpoveď zahŕňa iba úkazy pozorovateľné voľným okom, prípadne triédrom. Podrobnejšie predpovede nájdete napr. v časopise KOZMOS, alebo v elektronickej verzii na stránkach Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

 

Na stránke sú v súčasnosti uvedené informácie na pozorovania v období: jún - júl 2019

 

Obloha práve teraz (pohľad pre Bratislavu)

 

 

Planéty viditeľné voľným okom:

Merkúr

bude začiatkom júna (-1,1 mag) viditeľný na večernej oblohe krátko po západe Slnka. Jeho vzdialenosť od Slnka bude na oblohe narastať až do 24. júna (0,6 mag), keď dosiahne 25,2°. Jeho jasnosť však bude klesať, a preto prestane byť viditeľný už koncom júna. V konjunkcii so Slnkom bude 21. júla.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Venuša

(-3,9 mag) svieti na rannej oblohe ako Zornička. Uvidíme ju len pri nízkom východnom obzore krátko pred východom Slnka. Približne v polovici júla sa z oblohy vytratí úplne.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Mars

(1,8 mag) uvidíme nad západným obzorom po západe Slnka. Ku koncu júna už prestane byť pozorovateľný a koncom júla klesne jeho vzdialenosť od Slnka na necelých 11°. Počas oboch mesiacov prechádza súhvezdiami Blíženci, Rak a Lev.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Jupiter

(-2,6 až -2,4 mag) nájdeme ako výrazný objekt v súhvezdí Hadonos. Podmienky na jeho pozorovanie sú v tomto roku najlepšie, lebo 6. júna bude v opozícii so Slnkom. Začiatkom júna vychádza o 21:16, koncom júna zapadá o 01:16.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Saturn

(0,3 až 0,1 mag) bude 9. júla v opozícii so Slnkom, preto bude pozorovateľný takmer počas celej noci. Začiatkom júna vychádza o 23:12, koncom júla zapadá o 3:33. Pohybuje sa v súhvezdí Strelec.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Urán

je začiatkom júna pozorovateľný len veľmi ťažko, cca hodinu pred východom Slnka nízko nad východným obzorom. Jeho viditeľnosť sa postupne zlepšuje. Koncom júla vychádza už o 23:20 a nájdeme ho v súhvezdí Baran.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Neptún

v tomto období nebude pozorovateľný.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Všetky pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalku)

Dáta sú získavané zo stránky www.heavens-above.com s nastaveniami pre Bratislavu. V prípade, že meníte miesto pozorovania, je potrebné si na stránke www.heavens-above.com nastaviť miesto pozorovania v hornej časti stránky.

Podrobnejšie informácie o pozorovaniach jednotlivých planét nájdete na výborne spracovanej stránke hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Slnko

Slnko sa bude začiatkom júna nachádzať v súhvezdí Býk, 22. júna vstúpi do súhvezdia Blíženci a 21. júla do súhvezdia Rak. Astronomické leto začne 21.6. o 17:53.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

 

Mesiac

dátum a čas
nov 03.06. o 12:02 h
prvá štvrť 10.06. o 07:59 h
spln 17.06. o 10:30 h
posledná štvrť 25.06. o 11:46 h
nov 02.07. o 21:16 h
prvá štvrť 09.07. o 12:55 h
spln 16.07. o 23:38 h
posledná štvrť 25.07. o 03:18 hZatmenia Slnka a Mesiaca

V tomto období sa žiadne zatmenia neočakávajú.