Pozorujte Slnko, Mesiac a planéty

Táto stránka je pripravená pre všetkých záujemcov o pozorovanie nočnej oblohy. Pripravujeme ju v spolupráci so slovenskými hvezdárňami tak, aby sme vám priniesli vždy čerstvé a aktuálne informácie o tom, čo sa v tomto čase oplatí pozorovať. Pri obzvlášť zaujímavých úkazoch tu nájdete linky na samostatné články na našom serveri, ktoré sa budú venovať konkrétnym úkazom.

 

Údaje na tejto stránke sú prevzaté a aktualizované zo stránky Hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

Časové údaje sú udávané v SEČ, v čase letného času v LSEČ a počítané pre polohu Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom t.j. 48°35´12˝S 18°51´11˝V 288 n.m., ale vzhľadom na povahu predpovedaných úkazov, pokiaľ nie je uvedené inak, platia so zanedbateľnou odchýlkou na celom území Slovenska. Predpoveď zahŕňa iba úkazy pozorovateľné voľným okom, prípadne triédrom. Podrobnejšie predpovede nájdete napr. v časopise KOZMOS, alebo v elektronickej verzii na stránkach Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

 

Na stránke sú v súčasnosti uvedené informácie na pozorovania v období: február - marec 2018

 

Obloha práve teraz (pohľad pre Bratislavu)

 

 

Planéty viditeľné voľným okom:

Merkúr

(0,1 mag) bude 17. februára v konjunkcii so Slnkom a na večernej oblohe ho môžeme skúsiť nájsť až 4. marca (-1,2 mag), keď sa bude pohybovať v blízkosti jasnejšej Venuše. 15. marca bude v maximálnej uhlovej vzdialenosti od Slnka 18,4° (-0,2 mag). Z oblohy sa začne vytrácať okolo 22. marca (1,4 mag). V ďalšej konjunkcii so Slnkom bude 1.apríla.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Venuša

(-3,9 mag) začne byť na večernej oblohe viditeľná v polovici februára. Ku koncu marca sa od Slnka vzdiali na necelých 20°.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Mars

(1,2 až 0,3 mag) je viditeľný ráno, postupne prechádza súhvezdiami Škorpión, Hadonos a Strelec. Počas oboch mesiacov sa od Slnka vzdiali z 68° na 93°.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Jupiter

(-2,0 až -2,4 mag) sa zdržuje na rannej oblohe v súhvezdí Váhy. Jeho uhlová vzdialenosť od Slnka vzrastie z 80° na 140°.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Saturn

(0,6 až 0,5 mag) sa nachádza na rannej oblohe v súhvezdí Strelec. Začiatkom februára je pozorovateľný len nadránom, keď vychádza krátko po 5. hodine. Podmienky jeho viditeľnosti sa zlepšujú a koncom marca bude už od Slnka vzdialený viac ako 90°.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Urán

(5,8 až 5,9 mag) nájdeme na večernej oblohe v súhvezdí Ryby. Začiatkom februára zapadá o 23:15, no ku koncu marca sa priblíži k Slnku natoľko, že prestane byť na večernej oblohe viditeľný.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Neptún

v tomto období nebude pozorovateľný.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

Všetky pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalku)

Dáta sú získavané zo stránky www.heavens-above.com s nastaveniami pre Bratislavu. V prípade, že meníte miesto pozorovania, je potrebné si na stránke www.heavens-above.com nastaviť miesto pozorovania v hornej časti stránky.

Podrobnejšie informácie o pozorovaniach jednotlivých planét nájdete na výborne spracovanej stránke hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Slnko

sa bude začiatkom februára nachádzať v súhvezdí Kozorožec, 16. februára sa presunie do súhvezdia Vodnár a 12. marca vstúpi do súhvezdia Ryby. Jarná rovnodennosť nastane 20. marca o 17:15, čím sa súčasne začne astronomická jar.

Denné pozorovacie dáta pre Bratislavu (Petržalka)

 

Mesiac

dátum čas
posledná štvrť 7.2. 16:54
nov 15.2. 22:05
prvá štvrť 23.2. 9:09
spln 2.3. 1:51
posledná štvrť 9.3. 12:20
nov 17.3. 14:11
prvá štvrť 24.3. 16:35
spln 31.3. 13:37Zatmenia Slnka a Mesiaca

v tomto období žiadne zatmenia neočakávame.