(SITA) – Ako SAV priblížila, kométa C/2021 S3 (PanSTARRS) je neperiodická kométa, ktorú objavili 24. septembra 2021 vo vzdialenosti 8,9 astronomických jednotiek od Slnka ďalekohľadom PanSTARRS 2 observatória Haleakala na Havajských ostrovoch. „Jasnejšia ako 12. magnitúda bude až do polovice augusta 2024. Celú túto dobu bude viditeľná aj zo Slovenska. V januári vychádza dve hodiny pred východom Slnka, vo februári tri hodiny pred východom Slnka, v marci už jednu hodinu po polnoci," informovala SAV. Kométa 12P/Pons-Brooks je periodická kométa typu Halley s obežnou dobou 71 rokov. Túto kométu, ako spresnila SAV, objavil 12. júla 1812 Jean-Louis Pons a neskôr ju nezávisle našiel v roku 1883 William Robert Brooks. Najviac k Zemi sa táto kométa priblíži 2. júna, a to na vzdialenosť 1,54 astronomickej jednotky. „Je to jedna z najväčších známych komét s odhadovaným priemerom jadra až 30 kilometrov. Bola tiež identifikovaná v čínskych a európskych textoch pri návrate v roku 1385. Pri súčasnom návrate bola nájdená už 10. júna 2020 ako objekt 23. magnitúdy za dráhou Saturna. Predpokladá sa, že 12P/Pons–Brooks je materským telesom meteorického roja κ-Drakonidy," informovala SAV.
Akadémia ďalej priblížila, že kométa 12P/Pons-Brooks je známa tým, že náhle zvyšuje svoju jasnosť a od 19. storočia pozorovali najmenej sedem významných výbuchov, a teda zvýšení jasnosti. „Richard Miles z British Astronomical Association prišiel so smelou hypotézou, že kométa 12P/Pons Brooks môže byť jednou z desiatich až 20 známych veľkých komét s aktívnymi ľadovými sopkami," uviedla SAV a dodala, že kométa je momentálne medzi dráhami Marsu a Zeme a vzdialenosť od Slnka bude klesať až do apríla 2024. „Načasovanie je dôležité, pretože 8. apríla 2024 prebehne úplné zatmenie Slnka, ktoré však zo Slovenska nebude viditeľné. Kométa bude v tom čase už dostatočne jasná, aby ju bolo vidno počas zatmenia na tmavej oblohe aj malými ďalekohľadmi vo vzdialenosti len 25 stupňov od Slnka," doplnila SAV s tým, že celý prvý štvrťrok 2024 bude jasnejšia ako 12. magnitúda a viditeľná bude aj z územia Slovenska. Aktuálne kométa vychádza okolo druhej hodiny ráno a zapadá okolo 22. hodiny večer. V prvej polovici marca bude vychádzať dve hodiny pred Slnkom, neskôr už ju ráno nebude možné pozorovať. Večer bude aj koncom marca zapadať tri hodiny po západe Slnka a v poslednej dekáde marca sa jasnosť zvýši na hranicu viditeľnosti voľným okom.
(c) 2024, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.