V prvom štvrťroku 2024 očakávame len jeden významný meteorický roj – hneď začiatkom januára budú v činnosti Kvadrantidy. Potom nastáva z hľadiska meteorickej astronómie hluché jarné obdobie, ktoré ukončí až metorický roj Lyríd v poslednej dekáde apríla.
Kvadrantidy – meteorický roj činný od 28. decembra do 12. januára s maximom aktivity 4. januára 2024 ráno
Maximum roja je veľmi ostré, prevažná väčšina meteorov sa objaví od polnoci 3./4. do poludnia 4. januára. V maxime, ktoré trvá len niekoľko hodín, sa očakáva frekvencia viac ako 80 meteorov za hodinu. Dôvodom krátkeho trvania roja je veľký sklon dráhy prúdu meteoroidov voči rovine dráhy Zeme okolo Slnka, ktorý je podľa nedávnych štúdií P. Jenniskensa v priemere 72 stupňov. Roj sa vyskytuje pravidelne každoročne, frekvencie v jednotlivých rokoch však dosť kolíšu. Zvýšené frekvencie až do 200 meteorov za hodinu boli pozorované v rokoch 1864, 1909 a 1922. V roku 1953 bolo na radare zaznamenané krátkodobé maximum až 300 ozvien za hodinu. V radarovej oblasti je roj silnejší ako oveľa známejšie Perzeidy a Geminidy. Nie je však tak známy medzi ľuďmi, vzhľadom na pozorovanie v náročných zimných podmienkach. Dráha roja je dosť nepresná, ako materské telesá prichádzajú do úvahy buď kométa 96 P/Machholz alebo asteroid 2003 EH1, ktorý môže byť vyhasnutým jadrom kométy C/1491 Y1 pozorovanej v Číne, Japonsku a Kórei. Samotné meteory tohto roja nie sú veľmi jasné, pozorovanie preto vyžaduje miesto s dokonalou tmou. V roku 2024 sú podmienky na pozorovanie priemerné – pozorovanie v noci maxima bude po polnoci čiastočne rušené svitom Mesiaca v poslednej štvrti.
Meteorický roj má názov podľa dnes už neexistujúceho súhvezdia Quadrans Muralis (Nástenný kvadrant). Súhvezdie sa nedostalo do zoznamu súhvezdí schválených Medzinárodnou astronomickou úniou (IAU) v roku 1922, ale názov pomenovaného roja sa už nezmenil. Niekedy sa pre tento roj používa tiež názov Bootidy podľa súhvezdia Pastier (Bootes), v ktorom sa nachádza radiant roja teraz. Netreba si zameniť s ďalšími dvomi rojmi s radiantom v súhvezdí Pastiera – so slabým rojom Alfa Bootíd aktívnym koncom apríla a nepravidelným rojom Júnových Bootíd s aktivitou koncom júna. Gravitačným pôsobením Jupitera sa prúd meteoroidov spôsobujúci Kvadrantidy postupne posúva preč od dráhy Zeme, takže približne o 1000 rokov už prachové častice tohto prúdu nebudú vstupovať do zemskej atmosféry a meteorický roj prestane pre pozorovateľov na Zemi existovať.